Zdraví

 

Jak poznáte, že je křeček nemocný?
Může odmítat potravu. Může schouleně sedět, být unavený a ospalý. Může mít kolem ocasu mokrou a ušpiněnou srst-to je známka průjmu. Z očí nebo z nosu mu může téci. Srst se mu může přestat lesknout. V kožíšku se mu můžou objevit olysalá místa.
 
Co dělat, když křeček vypadá nemocně?
Když máte jakékoli obavy, odneste křečka ke zvěrolékaři. Do té doby se postarejte, aby byl křeček v teple a měl dost čerstvé vody.
 
Srst kolem ocasu velmi špinavá a mokrá
Váš křeček má průjem, možná jen proto, že snědl něco, co mu nesvědčilo. Zkuste si vzpomenout co to bylo, například nějaký pamlsek jako oplatek. Přestaňte proto takové věci křečkovi podávat. Pokud to nebyl pamlsek, zkuste změnit krmivo s co nejméně barevnými cosi. Mohla to být i nějaká zelenina či ovoce, zkuste se podívat do sekce Krmení křečků na to co křeček smí a nesmí jíst. Ale může to být také první známka vážné infekční nemoci, takže pokud je průjem silný, přetrvává a nezdá se Vám to, raději odneste křečka k veterináři.
 

Na různých místech těla jsou hmatatelné nebo viditelné otoky, nádory
Pokud se rychle zvětšují a jsou měkké, může jít o hnisavý proces(hnis se kumuluje pod kůží), který většinou za nějaký čas splaskne, nebo jej veterinář může vymačkat. Pomalé zvětšování tvrdých útvaru znamená, především u starších hlodavců, že jde o zhoubný nádor. Ušetřete křečka utrpení a nechte ho utratit u veterináře, bohužel tyto nádory se vrací a křečkovi léčením u veterináře jen prodlužujete utrpení..
 
Říznutí-křeček se pořezal o něco ostrého, pokousání od jiného křečka
Jednejte inhed. Přidejte kapku antiseptika k teplé vodě (převařte ji a nechte vychladnout) a jemně ránu omyjte. Když zčervená a zanítí se, odneste ihned křečka ke zvěrolékaři, čím dříve, tím lépe. Křečky při pokousání oddělte natrvalo.

Olysalá místa v kožíšku
Může to být jen stářím, nebo se mohl křeček o něco třít a srst si odřít. Ale pokud si holá místa škrábe, mohou být příčinou roztoči. Sami se jich nezbavíte. Veterinář vám dá přípravek, kterým je odstraníte.
 
Nechuť k jídlu, oteklá tvář a slzící oči
Vašemu křečkovi něco uvízlo v lícní torbě. Odneste ho k veterináři.

Zaklínění lícních váčků
Příznakem tohoto onemocnění bývá oteklý lícní váček. Ten může být způsoben načechraným stelivem, které se zachytilo ve váčku. Zkontrolujte křečkovi tlamičku a vytáhněte z ní vše, co se tam mohlo zachytit. Zároveň se poraďte s veterinářem.
 
Kýchání, podrážděné oči a nos, ze kterého teče
Může to být alergie, třeba na nějaký materiál na hnízdo, na osvěžovač vzduchu nebo leštěnku ve spreji. Často to bývají právě prašné piliny. Ale může to být také nachlazení, takže držte křečka v teple, a když mu do druhého dne nebude lépe, změňte podestýlku nebo jej odneste ho k veterináři.

 

Kožní problémy
Jestliže má křeček na kůži suchá loupavá místa, načervenalou kůži nebo ubylý kožíšek, může jít o infekci kůže. Tu mohou způsobit paraziti, alergie nebo nevhodná strava. S určením léčby vám pomůže zvěrolékař. Pokud má křeček pouze úbytek srsti a přitom se nedrbe, nemá načervenalou kůži ani loupavá místa na kůži, může to být projev stáří. Hodně křečků s přibývajícím věkem jednoduše ztrácí kožíšek.
 
Ušní problémy
Pokud má křeček problém se sluchem, může ztrácet rovnováhu, škrábat se kolem uší a třást hlavičkou. Taková nemoc je způsobena parazity nebo ušní infekcí. Na postupu léčby se domluvte se svým veterinářem.

Dehydratace
Křeček má mokrá ústa od slyn, je malátný a špatně dýchá. Může to být způsobené stresem, horkem nebo špatnou vodou v napáječce. Při dehydrataci je nutné dát křečkovi vodu a pokud má klec na místě, kde je horko, musíte ji přemístit jinam. Nic nezkazíte konzultací s veterinářem.
 
Svrab
Svrab je vážný problém, který způsobují roztoče. Jedná se o velmi nakažlivou nemoc, kterou mohou přenášet jiní nakažení křečci nebo seno obsahující roztoče. Příznakem je časté škrábání křečka (především okolo uší), suchá, loupavá kůže a viditelná ztráta srsti (zejména v oblasti zad). Okolo uší, nosu a genitálií se mohou objevovat stroupky. Je potřeba křečka oddělit od ostatních a klec důkladně vydezinfikovat speciálním dezinfekčním prostředkem určeným pro klece malých zvířat. Z klece by se mělo odstranit seno a nahradit je papírovým stelivem. Dále je potřeba vyhledat veterináře, který odebere malou část postižené kůže, a pozná tak, zda se skutečně jedná o svrab.

Zápal plic
Při tomto onemocnění se křeček bude třást a bude se mu těžce dýchat. Může dojít ke ztrátě váhy a velmi letargickému chování. Jestliže má váš křeček tyto příznaky, je potřeba zajistit mu v kleci teplo a navštívit veterináře, který proti infekci předepíše antibiotika.

 

Kousnutí

Souboje mezi křečíky končí občas nešťastně, v nejhorších případech smrtí. Nejčastěji si však křečík odnáší několik kousnutí.

Léčba

Ránu zraněného zvířete namažeme hojivou mastí na rány. Ihned po zranění ho dáme stranou. Během období, kdy ránu mažeme mastí, nedáváme piliny jako podestýlku. Mohli by se totiž nalepit na namazanou ránu a způsobit tak infekci. Většina kousnutí se hojí sama a rychle.

 

Nádory

Nádory jsou jednou z nejznámějších příčin smrti křečíků. Jsou k nim poměrně hodně náchylní.

Léčba

S tímto onemocněním bohužel nelze nijak bojovat. Křečíci většinou přítomností nádorů netrpí, dokud se nezvětší natolik, že jim začnou překážet. V takovém případě je lepší nechat zvíře uspat. 

Zdroj:http://mimazlicci.blog.cz/0803/nemoci-krecku

 

PRVNÍ POMOC V PŘÍPADĚ NOUZE

  • Když chcete křečka uklidnit, můžete mu masírovat uši.
  • Kdesi jsem četla, že jeden pán měl andulku a když se jí při nějaké nehodě utrhla nožička, krvácení zastavil tak, že pahýlek nožky ponořil do mouky. V nouzovém případě by se to dalo snad i u křečka.
  • Křečkovi mohou pomáhat i Bachovy květy.